Branding – jak wygląda proces tworzenia logo i języka wizualnego marki?

Czy wiesz, że poznając nową osobę, masz jedynie 10 sekund, żeby zadbać o pierwsze wrażenie? To czas potrzeby na sformułowanie ogólnej, automatycznej opinii, która w dalszej kolejności rzutować będzie na ocenę wszelkich Twoich działań. Dokładnie tak samo jest z biznesem! Pierwsze chwile zetknięcia się z marką decydują o tym, czy potencjalny klient będzie chciał wejść z nią w kontakt, a w konsekwencji – rozważyć zakup. Jednak w tym przypadku pierwsze wrażenie to nie wszystko. Konieczna jest także umiejętność utrzymania spójnego i konsekwentnego wizerunku umożliwiającego realizację założonego celu biznesowego oraz wzmacniającego historię, którą marka chce o sobie opowiedzieć.

Przekonaj się, dlaczego potrzebujesz brandingu

Branding to inaczej budowanie świadomości marki wśród konsumentów, czyli całość działań, które wpływają na rozpoznawanie, zapamiętywanie i pozycjonowanie biznesu. To przede wszystkim projektowanie logotypu, claimu (hasła) oraz całościowej identyfikacji wizualnej (fonty, kolory dodatkowe, ikony), które wyróżniają markę na tle konkurencji.

Dobrze przeprowadzony proces brandingowy:

  • Zbuduje konsekwentny, wyrazisty i trwały wizerunek Twojej marki,
  • Pomoże skutecznie docierać do konkretnych grup docelowych, 
  • Pozwoli Twojej marce zdobyć zaufanie, a co za tym idzie –  lojalność klientów,
  • Pomoże zwiększyć sprzedaż,
  • Wesprze Cię w rekrutacji prawdziwych talentów,

a w konsekwencji zbuduje mocną pozycję marki na rynku i  pozwoli osiągać odważne cele biznesowe!

Brzmi niewiarygodnie? Niekoniecznie! W MOX!E cały proces dopracowany mamy do ostatniego szczegółu.  Zobacz, jak krok po kroku budujemy odważne i świadome swoich możliwości marki!

babette pracownia zupy i chleba – projekt wizytówek

Kształtowanie świadomości marki – zobacz, jak robi to #MOX!Eteam

Branding – proces strategiczny

Podstawą dobrego brandingu jest to, by był ponadczasowy, oddawał charakter marki, jej wartości, a przede wszystkim – był spójny z tym, jak chce się ona prezentować i jakie cele osiągać. Dlatego proces zawsze rozpoczynamy od cyklu warsztatów strategicznych
i stworzenia mapy empatyzacji, które pozwalają nam na dopracowanie spójnego, wyróżniającego się wizerunku oraz wyrazistego claimu. 

Branding – moodboardy wizualne

Dopiero po zakończeniu procesu strategicznego, w pełni puszczamy wodze fantazji. Łącząc siły i doświadczenie naszych graphic designerów oraz strategów, przygotowujemy propozycje moodboardów, z pomocą których określamy styl wizualny marki realizowany w kilku możliwych wariantach. Wszystko po to, by mieć pewność, że finalna wersja wizualnie podkreśla to, co w danym brandzie najważniejsze. 

Branding marki – koncepcja identyfikacji 

Po prezentacji moodboardów dla zespołu tworzącego markę, przychodzi czas na zaostrzenie kursu. Na podstawie wybranej opcji przygotowujemy koncepcję identyfikacji wizualnej – logotypów, fontów, kolorów, charakterystycznych elementów graficznych i prezentujemy je na materiałach, na których będą one wykorzystywane. Dbamy o to, by w każdych warunkach nowa marka prezentowała się z jak najlepszej strony.

Co dalej?

Finalną wersję brandingu przedstawiamy w postaci księgi znaku, czyli dokumentu, który wspomoże wszystkich na co dzień pracujących z wizerunkiem marki w prawidłowym użytkowaniu jej nowych wyróżników.

Jupi Art School – przykłady użycia sygnetu

Branding – o czym koniecznie nie możesz zapomnieć?

Samo stworzenie identyfikacji wizualnej to nie wszystko – konieczne jest jeszcze przemyślane wprowadzenie jej w życie. W tym przypadku podstawą jest zastrzeżenie nowo powstałego logotypu, jako znaku towarowego. Takie działanie pozwoli w przyszłości zabezpieczyć interesy Twojej marki przed próbami nieuczciwego użycia nazwy, logotypu, czy sygnetu marki przez osoby trzecie.

Drugą ważną sprawą jest konsekwentne wdrażanie. Wprowadzanie brandingu to nie czas na półśrodki, czy chaotyczne działanie. Podejdź do tego strategicznie – rozplanuj kolejne kroki, zakomunikuj zespołowi i cierpliwie wprowadzaj je w życie.

Po trzecie – testuj! Budowanie świadomości marki to nie proste, jednorazowe działania, których efekty będą służyły aż po wsze czasy. 😉 Dlatego monitoruj ich efektywność i traktuj identyfikację wizualną jako narzędzie, które pozwoli Twojemu biznesowi osiągać strategiczne cele.

Potrzebujesz pomocy z przeprowadzeniem procesu brandingowego? Śmiało! Skorzystaj z formularza na dole strony lub skontaktuj się z nami przez biuro@moxie.pl!

Zobacz też:

Dlaczego badania marketingowe to najlepsza inwestycja w Twój biznes?

Dlaczego badania marketingowe z klientami to nie koszt, a inwestycja? Nie zgaduj — badaj! Domyślanie się lub zgadywanie potrzeb klientów to jak granie w biznesową ruletkę. Rzadko kiedy udaje nam się wygrać.
Czytaj

Jak założyć nową markę? Przewodnik krok po kroku!

Na początku był POMYSŁ… Potem adrenalina, błysk w oku. Radość z powodu opracowania usługi doskonałej,  (niemalże 😉 zmieniającej  dzieje ludzkości.  Entuzjazm na myśl o nowych perspektywach w życiu zawodowym, które otwierają się wraz z momentem zakładania nowej marki.
Czytaj

Dobre logo, czyli jakie? Dowiedz się, co to znaczy!

W dzisiejszych czasach silnie odczuwany jest przesyt informacji, a ich filtrowanie staje się konieczne. Człowiek coraz częściej koncentruje uwagę tylko na wybranych bodźcach. Z racji na stosunkowo silnie rozwinięty zmysł wzroku to treści wizualne powodują wzrost zaangażowania u przeciętnego odbiorcy, a obrazy i grafiki w największym stopniu przyciągają uwagę.
Czytaj

Porozmawiajmy!

Czujemy, że możemy zrobić razem coś, o czym będzie głośno!

Powiedz nam, czego potrzebuje Twoja marka:

Grafika do formularza kontaktowego