Warsztaty strategiczne – zobacz, jak możemy wykorzystać potencjał Twojego zespołu!

Nie może być mowy o sprawnych i efektywnych działaniach marki, bez wdrożenia przez zespół przemyślanej strategii. Nie mamy co do tego najmniejszych wątpliwości. W końcu, by otworzyć drzwi i zaprosić klientów do swojego świata, najpierw trzeba zadbać o solidne fundamenty oraz wewnętrzny porządek. Poupychane gdzieniegdzie firmowe trupy w szafie, czy inne niepoukładane tematy, których na wszelki wypadek “lepiej nie poruszać”, żadnej marce nie wróżą dobrze. Dokładnie tak samo jak remont przeprowadzany przez zewnętrzną ekipę bez porozumienia z mieszkańcami 😉

 

Dlaczego o tym piszemy? Z jednego prostego powodu! Żeby przekonać Cię, że ilekroć wprowadzasz na rynek nowy produkt lub markę, planujesz zmiany w obrębie dobrze prosperującego biznesu, rozważasz rebranding lub zauważasz, że w codzienności Twojej firmy zdecydowanie więcej jest pytań niż odpowiedzi, to znaczy, że potrzebujesz solidnej pracy strategicznej, a co za tym idzie –  zespołowych warsztatów!

Czym są warsztaty strategiczne? Poznaj metodę, od której wszystko się zaczyna!

Warsztaty strategiczne to nic innego jak jedno- lub kilkudniowe spotkanie współtwórców marki,  odbywające się wewnątrz samego zespołu lub z pomocą zewnętrznego facylitatora. Jest jednak coś, o czym na samym początku trzeba wspomnieć. Warsztaty strategiczne to niekoniecznie ekscytująca burza mózgów, a już tym bardziej nie “luźniejszy dzień” z dala od codziennych obowiązków. To ustrukturyzowany i pracochłonny proces wymagający od zespołu zaangażowania, otwartości i odwagi w wymienianiu się informacjami zwrotnymi. To przestrzeń na dzielenie się wiedzą, doświadczeniami oraz wspólne dochodzenie do tego, co w danym zespole i jego działaniach jest najważniejsze.

Warsztaty strategiczne – przekonaj się, że w Twoim zespole tkwi siła!

Kilka lat temu zrezygnowaliśmy z prowadzenia jakichkolwiek działań komunikacyjnych i strategicznych dla marek bez włączenia w ten proces warsztatów  angażujących zespół. Dlaczego? Z doświadczenia wiemy, że firmy i ich załogi mają w sobie potencjał, o którego istnieniu często nie mają świadomości. Wartości marki, jej historia czy specyfika funkcjonowania to często niedoceniane, zbyt oczywiste  na co dzień, dla zespołów wiadomości, które z naszej perspektywy są podstawą do budowania silnego i wyróżniającego się wizerunku. Takich perełek nie da się jednak wyłuskać stojąc z boku i dokonując z zewnątrz analizy działań marki, czy jej konkurencji  lub czytając wypełniony hasłowo brief. 

Po drugie warsztaty strategiczne to doskonała okazja by zebrać przy jednym stole osoby reprezentujące w firmie różne działy (od marketingu, poprzez sprzedaż po dział produktu) i …  stanowiska, a co za tym idzie – różne spojrzenia i style komunikacji.  To także dobry moment, by bez żadnych rozpraszaczy wspólnie zastanowić się nad tym, na co w zwykłej zawodowej codzienności po prostu nie ma czasu. Zweryfikowanie wewnętrznych mechanizmów, utartych sposobów myślenia, czy posiadanych zasobów to dla wielu marek okoliczności nie do przecenienia. W ten sposób, dzięki często abstrakcyjnym ćwiczeniom teambuildingowym, członkowie zespołów mają możliwość zdejmowania utrwalonych fasad oraz podjęcia szczerych rozmów, które poza stworzeniem dokumentu strategicznego niejednokrotnie skutkują wypracowaniem nowej wspólnej optyki, czy zwiększeniem poczucia celu. 

Nie mniej ważny jest także zastrzyk pozytywnej energii, który motywuje uczestników warsztatów do podążania w obranym przez firmę kierunku. Poczucie realnego wpływu oraz tworzenie się nowych perspektyw sprawia, że biznesy zyskują prawdziwych ambasadorów, którzy po zakończeniu procesów strategicznych dbają o faktyczne wprowadzenie przełomowych zmian w obrębie swoich zespołów i stają się ambasador_ami zmiany, którą firma chce wprowadzić.

Kompas czy mapa? – zobacz jak prowadzimy warsztaty strategiczne w MOX!E!

Tworzenie strategii marek, komunikacji, procesów brandingowych, rebrandingu oraz taktyk i planów marketingowych to przełomowe momenty dla wielu biznesów. W tym czasie wspólnie konstruujemy rekomendacje, które nawigują zespoły w dążeniu do założonych celów i nadają kształt dalszym prowadzonym przez nie działaniom. Jednak dzięki warsztatom strategicznym osiągamy coś znacznie ważniejszego. Zespoły, zamiast otrzymywać “z zewnątrz” gotową mapę, która w związku ze zmieniającymi się realiami rynku, bardzo szybko stałaby się nieaktualna, zyskują niezależność, ucząc się korzystać z wewnętrznego kompasu! Wspólnie wypracowują nowe fundamenty, metody pracy i rozwiązania, które pozwalają zwiększać efektywność codziennej pracy, szybciej podejmować kluczowe decyzje, a nawet reagować na kryzysy i zagrożenia. 

Jak do tego doprowadzamy? W czasie warsztatów:

 • dbamy o zróżnicowane punkty widzenia
  do wspólnej pracy zapraszamy od 3 do 12 członków zespołu reprezentujących odmienne stanowiska i działy,
 • skracamy dystans
  wierzymy, najbardziej wartościowe informacje padają gdy wychodzimy ze sztywnych, ograniczających ról, dlatego na potrzeby spotkania wszyscy porozumiewamy się ze sobą po imieniu,
 • zdecydowanie dążymy do celu
  warsztaty rozpoczynamy ze ściśle wytyczonym planem, choć nie boimy dostosowywać go na bieżąco do rzeczywistych potrzeb marki,
 • wierzymy, że informacja is the king
  dlatego często przedstawiamy na spotkaniach uzyskane z analiz dane, nad którymi później wspólnie dyskutujemy,
 • unikamy rozpraszaczy
  na warsztatach dbamy o to, by komórki i laptopy były odłożone na bok na tych kilka godzin wspólnej pracy.
 • szanujemy swój czas
  tak projektujemy harmonogram spotkania, by każda z osób lub mniejszych grup miała dokładnie taki sam czas na wykonanie zadań i prezentacje, dlatego bardzo często pracujemy z minutnikiem 😉
 • wierzymy w demokrację
  na spotkaniach warsztatowych dbamy o różnorodną reprezentację wśród działów oraz hierarchii stanowisk w firmie, by uniknąć “zawłaszczenia” dyskusji przez osoby o większej ekspresji lub autorytecie. Tak projektujemy zadania, by każda obecna na spotkaniu osoba przedstawiła swój punkt widzenia i mogła zagłosować za rozwiązaniem, w które wierzy.

Czujesz, że to coś dla Ciebie? Chcesz wiedzieć więcej?  Napisz do nas przez formularz kontaktowy lub za pośrednictwem maila biuro@moxie.pl i porozmawiajmy o tym, czego potrzebuje Twoja marka!

Zobacz też:

Jak założyć nową markę? Przewodnik krok po kroku!

Na początku był POMYSŁ… Potem adrenalina, błysk w oku. Radość z powodu opracowania usługi doskonałej,  (niemalże 😉 zmieniającej  dzieje ludzkości.  Entuzjazm na myśl o nowych perspektywach w życiu zawodowym, które otwierają się wraz z momentem zakładania nowej marki.
Czytaj

Dobre logo, czyli jakie? Dowiedz się, co to znaczy!

W dzisiejszych czasach silnie odczuwany jest przesyt informacji, a ich filtrowanie staje się konieczne. Człowiek coraz częściej koncentruje uwagę tylko na wybranych bodźcach. Z racji na stosunkowo silnie rozwinięty zmysł wzroku to treści wizualne powodują wzrost zaangażowania u przeciętnego odbiorcy, a obrazy i grafiki w największym stopniu przyciągają uwagę.
Czytaj

Czym są OKR-y i jak pomagają skutecznym zespołom? Rozmowa z Maciejem Mazurkiem

Zastanawiasz się, jak dobrze zaplanować strategiczne i operacyjne cele dla siebie lub Twojego zespołu na rok, kwartał lub miesiąc? Ten odcinek jest dla Ciebie! Nasza CEO Arieta Prusak rozmawia z COO agencji BeeTalents, Maciejem Mazurkiem o systemie do ustalania i monitorowania realizacji celów, jakim jest OKR (Objective & Key Results).
Czytaj

Porozmawiajmy!

Czujemy, że możemy zrobić razem coś, o czym będzie głośno!

Powiedz nam, czego potrzebuje Twoja marka:

Grafika do formularza kontaktowego