Team building, czyli jak budować zespół stacjonarnie i zdalnie?

Czym jest team building i dlaczego opłaci się Twojemu biznesowi?

Na początek powiedzmy sobie jedno. Team building to nie integracja i spotkania raz do roku przy wigilijnym barszczu. To regularna i często bardzo wymagająca praca, która powinna być zaplanowana i włączona w codzienne funkcjonowanie biznesu. Tworząc zespół w firmie zależy nam przecież nie tylko na nawiązywaniu relacji i spędzaniu razem czasu, ale przede wszystkim – zdobyciu realnych kompetencji, które pomogą w sprawnej komunikacji i współdziałaniu. To one przekładają się na podniesienie jakości wykonywanych obowiązków, a w konsekwencji – sukces biznesu!

Co w takim razie kryje się za pojęciem team building?

Team building to wszelkie aktywności i spotkania zespołu, które wspierają:

  • wzajemne poznawanie siebie, swoich potrzeb, mocnych oraz słabych stron,
  • wyznaczanie ról zespołowych,
  • budowę wzajemnego zaufania,
  • wypracowywanie efektywnej komunikacji i sposobów rozwiązywania problemów,

czyli wszystko to, co buduje całościowo silny i gotowy na wyzwania zespół, a nie tylko pojedyncze relacje w jego obrębie.

Brzmi, jak doskonałe rozwiązanie dla Twojego biznesu?

Zobacz, od czego zacząć!

Team building w pracy zdalnej – czy da się go w ogóle przeprowadzić?

Nie ma co ukrywać, biuro, z całym arsenałem porannych small talków, popołudniowych kawek, czy pogaduszek w drodze do kuchni, tworzy naturalną przestrzeń do nawiązywania relacji. Jednak, jak pokazały nam wszystkim realia pracy zdalnej w dobie pandemii, taki tryb pracy jest też ogromnym time killerem. Będąc w domu, mogąc się skupić, dostosować warunki i godziny wykonywania obowiązków do swoich potrzeb, bardzo często działamy szybciej i jesteśmy bardziej produktywni. Jednak, czy pracując w takim trybie możemy mówić o jakimkolwiek teambuidingu?

Nasza odpowiedź brzmi – jak najbardziej! Co więcej – gdy zespół łączy się ze sobą zdalnie, kwestia ta staje się znacznie bardziej kluczowa! Nikomu nie trzeba mówić, że komunikacja zapośredniczona przez komunikatory, to wręcz idealna przestrzeń do rozwoju niedopowiedzeń. Zwłaszcza, gdy nasze rozmowy trwają krótko i dotyczą jedynie suchych informacji potrzebnych do rozwiązywania kolejnych zadań.

Jak w takim razie zadbać o to, by zdalna praca naszego zespołu nie przypominała samodzielnego odrabiania “domowych zadań”, lecz była twórczym współdziałaniem grupy dobrze rozumiejących się osób?

Po pierwsze – sprawy organizacyjne. Zadbaj, by spotkania poświęcone team buildingowi były integralną częścią kalendarza zespołu. Często ulegamy pokusie myślenia, że czas poświęcony własnemu biznesowi jest czasem straconym. Kierując się tym, ciągle spychamy go z listy priorytetów i odkładamy na “święte nigdy”. Jest to jednak ślepa uliczka. Dlatego nie ważne, czy spotykacie się raz na tydzień, co miesiąc, czy może kwartał, kluczowe jest, by spotkania teambuildingowe miały wyznaczony czas, porządek i były traktowane z takim samym poczuciem zaangażowanie, jak każda inna praca.
Ważna wskazówka: Planując warsztaty team-buildingowe nie zapominaj, że w onlinie zakres naszej uwagi drastycznie się zmniejsza. W związku z tym czasem lepiej jest podzielić spotkanie na dwa dni, lub nawet skrócić je o połowę, by uniknąć spadku motywacji.

Równie kluczowa jest przestrzeń – nawet jeśli zespół pracuje 100% zdalnie, warto zadbać o to, by choć raz do roku móc zobaczyć się “w realu”. Z naszego doświadczenia wiemy, że nie zawsze punkt, w którym mieszka większość zespołu jest wyborem optymalnym. Czasem, jak to z relacjami bywa – warto się spotkać w pół drogi ;)Postaw na luźną atmosferę – niezależnie, czy przeprowadzasz warsztat w formie internetowej zdzwonki, czy fizycznego spotkania, pamiętaj, że teambuilding to nie konkurs na wykonanie jak największej  liczby profesjonalnych ćwiczeń zespołowych. Czasem znacznie większą wartość dla zespołu ma rozmowa, która wywiąże się przy okazji.

Team building – jak robimy to w MOX!E?

Regularność w służbie zespołu

Na pracę nad naszymi relacjami poświęcamy określone momenty w trakcie tygodnia. Na rozgrzewkę – poniedziałkowe sprinty. Zanim przejdziemy do organizacji zaplanowanych zadań, wymieniamy się choćby krótkimi informacjami dotyczącymi spędzonego weekendu, czy samopoczucia. Dodatkowo w każdy czwartek poświęcamy pół godziny na onlineową kawę, w której udział jest zupełnie niezobowiązujący. 

Dbamy o atmosferę, ale nie zapominamy o celu

Jak do bólu stereotypowi przedstawiciele pokolenia milenialsów w pracy potrzebujemy nie tylko przyjaznej atmosfery, ale przede wszystkim poczucia sensu. Dlatego każde
z naszych spotkań ma wyznaczony jasny cel i jest poświęcone aktualnie stojącym przed nami wyzwaniom lub bieżącym potrzebom zespołu. Dobrą praktyką jest również wyznaczanie moderatora, który nie tylko dba o to, byśmy nie zboczyli z wyznaczonego kursu, ale także podsumowuje wnioski z warsztatu.

MOX!Einspirations

Od połowy 2017 roku regularnie poświęcamy czas, by pracować nad rozwojem biznesu i każdego z nas. W jaki sposób? Organizujemy MOX!Einspirations day!
Gdy naszym miejscem pracy było jeszcze biuro, przez jeden dzień w miesiącu odkładaliśmy laptopy na bok, by poświęcić uwagę tylko i wyłącznie zespołowi. Od czasu, gdy przeszliśmy na home office, to w trosce o komfort i skupienie dzielimy spotkanie na dwa krótsze.
Na czym dokładnie polega team building w wydaniu MOX!E? Oto kilka naszych rozwiązań:

  • RETRO – spotkanie polegające na udzielaniu sobie nawzajem konstruktywnego feedbacku. Jak to robimy? Posłuchaj tutaj!
  • Zdzwonki poświęcone rozwojowi naszej marki, usług oraz systemu pracy.
  • Spotkania zadedykowane wspólnej nauce np. efektywnej komunikacji.
  • A także te najmniej zobowiązujące, przeznaczone po prostu na wzajemnemu poznawaniu się i spędzaniu razem czasu.

Konstruktywny team building – Tak się rodzą innowacje

Spotkania team buildingowe to niejednokrotnie czas dla nas przełomowy. Moment poświęcony otwartej dyskusji wokół angażującego nas problemu często sprawia, że odnajdujemy rozwiązania, które nie tylko pchają nas do przodu, ale także pozwalają całemu biznesowi dalej się rozwijać.  

5 pomysłów na team building online dla Twojego biznesu

  • Turniej gier online.
    Istnieje wiele platform umożliwiających rywalizacje grup za pośrednictwem internetu, takich jak na przykład Board Game Arena. To nauka komunikacji w najlepszym wydaniu i przy okazji sposób na rozluźnienie atmosfery.
  • Wspólna przerwa na kawę.
    Jeśli Twojemu zespołowi brakuje spotkań w kuchni na swobodne rozmowy, to jest rozwiązanie idealne!
  • Prawda czy kłamstwo?
    Na czym polega to ćwiczenie? Każdy z członków zespołu układa dwie historie. Jedna jest prawdziwa, druga jest całkowicie zmyślona. Zadaniem jest odgadnięcie fałszu.
  • Emotikonowy quiz
    Konkurencja polega na odgadnięciu 5 najczęściej stosowanych ikonek w komunikatach każdego z członków zespołu.
  • Wojna na arkusze kalkulacyjne.
    To niezła gratka dla wszystkich miłośników nieodzownego w pracy Excela! Zadanie polega na  stworzeniu w arkuszu kalkulacyjnym narzędzia, które będzie rozwiązywało postawiony wcześniej problem np. pomoże w wybraniu najlepszego miejsca na spędzenie urlopu.

Zobacz też:

Dlaczego pomoc potrzebuje partnerstwa? Co pomaga w komunikacji?

Dziś przychodzimy do Ciebie z Ważnym tematem, który w ostatnim czasie mocno z nami rezonuje. Z zagadnieniem będącym na skraju biznesu, niesienia pomocy i zwyczajnego, codziennego bycia w relacji z innymi.
Czytaj

Wojna w Ukrainie a zmęczenie współczuciem – na co dziś musisz być uważn_?

Zmęczenie współczuciem – aż do 2020 roku termin zarezerwowany niemalże jedynie dla aktywistów społecznych, lekarzy, terapeutów oraz wolontariuszy, czyli tych, dla których mierzenie się z cierpieniem innych oraz niesienie pomocy, jest stałym i ważnym elementem codzienności.
Czytaj

Wojna w Ukrainie – miejsca udzielające wsparcia psychologicznego

Wojna na Ukrainie, choć pozornie rozgrywa się ‘gdzieś tam, za granicą’, bardzo realnie wpływa na nasze ‘tu i teraz’.  Nieustanne zmęczenie, rozdrażnienie, czy problemy z koncentracją, z którymi przyszło nam się mierzyć to symptomy stopniowego wyczerpywania się naszych zasobów wewnętrznych.
Czytaj

Porozmawiajmy!

Czujemy, że możemy zrobić razem coś, o czym będzie głośno!

Powiedz nam, czego potrzebuje Twoja marka:

Grafika do formularza kontaktowego