Dobre logo, czyli jakie? Dowiedz się, co to znaczy!
W dzisiejszych czasach silnie odczuwany jest przesyt informacji, a ich filtrowanie staje się konieczne. Człowiek coraz częściej koncentruje uwagę tylko na wybranych bodźcach. Z racji na stosunkowo silnie rozwinięty zmysł wzroku to treści wizualne powodują wzrost zaangażowania u przeciętnego odbiorcy, a obrazy i grafiki w największym stopniu przyciągają uwagę. Właśnie dlatego logo jest tak istotnym elementem identyfikacji wizualnej – to jeden z pierwszych punktów styku konsumenta z marką, a na pewno najbardziej rozpoznawalny i zapadający w pamięć. Jak zatem sprawić, aby faktycznie spełniało ono swoje funkcje i wspierało działania marketingowe marki?
Czym jest logo i dlaczego jest ważne? Poznaj jego funkcje!
Logo z definicji to unikalny znak graficzny, który jest jednym z elementów identyfikacji wizualnej marki. Ma określić charakter i specyfikę działalności oraz być jej symbolem.
Budowa logo jest trzyskładnikowa – elementy mogące się w nim znaleźć to: sygnet, logotyp oraz tagline. Sygnet to część graficzna nawiązująca w sposób bezpośredni lub symboliczny do charakteru marki. Logotyp jest częścią tekstową, nazwą podmiotu przedstawioną za pomocą typografii – może być to wybrany gotowy font lub propozycja stworzona specjalnie na potrzeby projektu. Tagline jest hasłem przewodnim, często wykorzystywanym wtórnie w działaniach marketingowych, nierzadko utożsamianym równie silnie z marką co sama nazwa. Logo mogą tworzyć wszystkie trzy wymienione składowe, wybrane dwie (sygnet + logotyp albo logotyp + tagline) lub pojedynczy element (sygnet albo logotyp).
Niezależnie od formy, na którą zdecyduje się organizacja, kluczowe są funkcje, jakie powinno spełniać prezentowane logo. Jakie są jego zadania?
- Identyfikuje markę.
- Odróżnia markę od konkurencji i podnosi jej rozpoznawalność.
- Zapada w pamięć konsumentów i osadza markę w ich świadomości.
- Wywołuje emocje i skojarzenia z marką.
- Wspomaga budowanie relacji z konsumentem.
Jeśli marka posiada dobre logo, realizacja powyższych funkcji ma wpływ nie tylko na poprawę aspektów wizerunkowych, ale przede wszystkim przyczynia się do wzrostu rentowności i/lub sprzedaży.
Znak marki stanowi przyspieszoną komunikację z klientem, który, szczególnie współcześnie, stawia swój czas na pierwszym miejscu, lubi skróty myślowe i szuka sposobu na szybkie zdobycie potrzebnych informacji. Dzięki logo marka w sposób pośredni może ukierunkować decyzje przyszłego konsumenta.
Przykład? Konsument do wyboru ma witaminy kilku marek, żadnej z nich nie zna, ale logo producenta jednego z produktów widnieje na naklejce w aptece. Klient przypomina sobie, że ostatnio widział je również w Internecie – kolory zapadły mu w pamięć, a typografia wzbudziła jego zaufanie. Zapewne zdecyduje się na produkt tej marki, pomimo braku doświadczeń, ponieważ na tle innych, również nieznanych marek, ta jedna prezentuje się wyjątkowo dobrze.
Taki schemat działania potwierdzają słowa dr Petera Noela Murraya, eksperta badającego zachowania konsumenckie – „Oceniając markę, konsumenci kierują się przede wszystkim emocjami (…), a nie informacjami (atrybutami, cechami i faktami dotyczącymi marki)”. Wyniki badań wskazują na to, że ludzie szukają w markach cech osobowości, a następnie oceniają, podobnie jak w relacjach międzyludzkich, czy dana osobowość im odpowiada i czy chcą zbudować relację. Dla właścicieli organizacji oznacza to jedno – warto budować wizualną część marki, ponieważ ma ona duży wpływ na więzi z konsumentem, a te oddziałują na jego decyzje zakupowe.
Co jest kluczowe w logo? Pytania, które warto zadać
Przy tworzeniu logo warto zadać sobie trzy pytania, które go dotyczą:
- Jaki komunikat ma dostarczyć?
- Jakie emocje ma wywołać?
- Jakie skojarzenia ma wzbudzić?
Badania, które zostały przeprowadzone przez KISSmetrics wykazują, że kolory marki wpływają w aż 80% na jej rozpoznawalność. Takie dane potwierdzają, że paleta kolorów marki jest kluczowa i powinna współgrać z jej charakterem i wartościami. Dzięki temu powstaje jasny komunikat dla odbiorcy, a marka, oprócz dostarczania informacji, daje wrażenie spójnej i konsekwentnej.
Ważne jest także, aby pamiętać, że logo z zasady powinno być stałe, niezmienne, stanowić symbol marki i jej znak rozpoznawczy. Klienci często przywiązują się do danego wizerunku organizacji, dlatego należy zadbać o identyfikację wizualną, która będzie aktualna przez długi czas. Najbardziej ponadczasowe loga bazują na prostych kształtach, a do ich stworzenia wykorzystuje się niewielką, niezbędną ilość elementów. Tak skonstruowane znaki skutecznie reprezentują markę na rynku niezależnie od pojawiających się trendów, pozwalają na wszechstronne ich zastosowanie oraz ułatwiają projektowanie materiałów z ich użyciem.
Jakie cechy ma dobre logo?
Znak danej organizacji jest jej wizytówką. Pozwala odbiorcom czy klientom błyskawicznie zidentyfikować markę. Logo często występuje na różnych nośnikach, w różnych rozmiarach – od bardzo małych, np. w aplikacji, po olbrzymie – na muralach i billboardach. Dlatego kiedy projektujemy tego typu znaki, dbamy o to, by spełniały kilka ważnych kryteriów.
5 cech dobrego logo, o których warto pamiętać:
- Prostota – człowiek lubi rzeczy proste, które z łatwością rozumie. Uproszczenie zwiększa czytelność, a znak zyskuje na sile odbioru i zapamiętywalności, gdyż brak niepotrzebnych szczegółów nie rozprasza uwagi widza.
- Uniwersalność – logo może być wykorzystane w różnych kontekstach i na różnych nośnikach, powinno dobrze funkcjonować zarówno na stronie internetowej jak i np. wycięte z blachy.
- Komunikatywność – logo to nie tylko estetyczny znaczek, ma za zadanie w błyskawicznym tempie przekazać sedno marki – jej wartości i charakter.
- Ponadczasowość – naszym celem jest stworzenie znaku, który będzie służył organizacji długie lata. Zmiany zawsze są dużym wydatkiem i ryzykiem, dlatego logo projektujemy
w oderwaniu od trendów i chwilowych fascynacji, mając za to nieustannie na uwadze wartości marki, jej cele i strategię. - Zapamiętywalność – lubimy to co znamy, co pamiętamy i to, co potrafimy rozpoznać. Symbol/znak, którym posługuje się marka, spełnia najlepiej swoją rolę, jeśli po jego zobaczeniu 1-2 razy, możemy go odtworzyć w pamięci i np. w prosty sposób naszkicować.
Jak wygląda dobre logo? Poznaj nasze projekty!
Podczas wieloletniego stażu mieliśmy okazję współpracować z licznymi markami, dla których prowadziliśmy procesy brandingu lub rebrandingu, a ich częścią było tworzenie logo. Chcemy podzielić się efektem naszych działań i pokazać, na podstawie wybranych znaków, jak różnorodne projekty realizowaliśmy.
Pierwszą organizacją jest Mokida – multibrandowy portal stworzony z myślą o rodzicach. Oferta marki jest szeroka i odpowiada na zróżnicowane potrzeby najmłodszych. Naszym zadaniem było stworzenie identyfikacji wizualnej, która pozwoli na wyróżnienie się spośród konkurencji oraz będzie uniwersalna tak, aby móc korzystać z niej na różnych nośnikach. Logo, które zaproponowaliśmy, jest proste i bazuje na kilku kształtach. Przywodzi na myśl dziecięce wycinanki, dzięki czemu zostaje zachowana spójność z charakterem działalności. Więcej szczegółów znajduje się na naszej stronie tutaj.
Kolejną marką, z którą współpracowaliśmy, jest Babette – pracownia zupy i chleba. Firma oferuje świeże wypieki oraz domowe przetwory i zupy, wszystko od początku do końca oparte o wartości marki: prostota, gościnność, troska o naturę. Naszą rolą było ujęcie charakteru organizacji i przekazanie jej wartości poprzez identyfikację wizualną, w tym logo widoczne powyżej. Wizualizacje z wykorzystaniem znaku są dostępne na naszej stronie – kliknij tutaj.
Działalność skupiająca się na przekazywaniu najmłodszym artystycznego warsztatu? Brzmi świetnie! Praca nad brandingiem nowej marki, która chce zarażać młode osoby pasją do sztuki była dla nas świetną okazją do stworzenia projektów nie tylko nowoczesnych i interesujących, ale przede wszystkim przykuwających uwagę, wprawiających w poczucie ekscytacji i rozbudzających kreatywność. Kluczowym elementem w przypadku tej realizacji jest sygnet, który, dzięki swojej uniwersalności, został wielokrotnie wykorzystany w dalszej pracy jako baza ilustracji, abstrakcyjnych form i grafik. Zachęcamy do zapoznania się z barwnymi wizualizacjami z użyciem logo Jupi Art School – klinik tutaj.
Na koniec chcemy podzielić się realizacją, której głównym bohaterem jest marka Aves – projekt, który odbiegał procesem od pozostałych. W tym wypadku zadaniem był rebranding organizacji, która ma swoją wieloletnią tradycję oraz stałą bazę klientów zarówno na rynku B2B jak i B2C. Oprócz oczywistych względów wizualnych szczególnie istotne w tym wypadku było wprowadzenie zmian, które pozwolą firmie iść z duchem czasu, jednocześnie pamiętając o korzeniach i uwzględniając element tradycji i historii w proponowanej nowej formie. Łącznikiem przeszłości i teraźniejszości jest litera V, która dzięki zachowaniu podobieństwa z poprzednią formą pozwala na łatwą identyfikację marki przez klientów. Całość zyskała współczesny rys i ponadczasowy, klasyczny wyraz. Wizualizacje stworzone dla marki oraz porównanie znaku przed i po rebrandingu dostępne są na naszej stronie – kliknij tutaj.
W czasach, gdy konkurencja w wielu branżach jest duża i mamy do czynienia z rynkiem klienta warto zadbać o elementy identyfikacji marki, które pozwolą jej się wyróżnić i dotrzeć szybko i precyzyjnie do klienta docelowego. Logo to istotna część każdej organizacji, zwłaszcza w komunikacji marketingowej – jest nieodłącznym elementem materiałów promocyjnych i podstawowym komunikatem marki na temat jej charakteru, działalności i wartości.
Dobre logo wpływa na poprawę wizerunku, zbudowanie relacji z konsumentami, a w efekcie oddziałuje na wyniki finansowe działalności.
Twoja marka ma już logo, ale wymaga ono poprawy? Nic straconego – wiele organizacji przechodzi procesy rebrandingu, których efektem jest ulepszenie obecnych elementów lub, jeśli to konieczne, wymiana ich na nowe. Takich zmian na przestrzeni lat dokonują również duże, światowe firmy, które chcą iść z duchem czasu i lepiej dopasować się do aktualnego typu klienta i rynku.
Chcesz stworzyć logo dla swojej nowej marki? Potrzebujesz konsultacji, zmian i nowej, lepszej wersji obecnej identyfikacji wizualnej swojej działalności? Chętnie wesprzemy Cię w rozwoju i razem stworzymy propozycję zmian. Mamy doświadczenie zarówno w tworzeniu nowych marek, jak i transformacji tych działających już na rynku. Skontaktuj się z nami poprzez formularz dostępny na stronie lub napisz maila na biuro@moxie.pl – na pewno się odezwiemy! 🙂
Źródła: